חוק השלישים

מתוך קליקי, מיקרופדיה חופשית לאמנות הצילום.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אדמה, שדה, שמים. תמונה מאת מתן נרקיס
טיסן בפינת זהב. תמונה מאת מתן נרקיס
מפרשית בפינת זהב. תמונה מאת מתן נרקיס

"חוק" השלישים מוכר כאחד החוקים הבסיסיים, והמוזכרים ביותר, לקומפוזיציה בצילום. אפשר לראות בו מאין גירסה פשטנית של "יחס הזהב" (ראו קישורים).

ראוי לציין כי חוק השלישים הוא בסה"כ כלל אצבע שאמור לתת נקודת התחלה טובה לקומפוזיציה. יש לזכור כי כמו כל כלל אצבע, הוא טוב בהרבה מקרים, אך לא בכולם. הכלל הנ"ל מהווה נקודת התחלה לקומפוזיציה ותו לא.

צלמים מתחילים נוטים לצלם תמונה כלשהי כאשר הם ממקמים את נושא התמונה במרכז המסגרת. קומפוזיציה כזאת נוטה להיות בנאלית ולא מעניינת. וכאן מגיע חוק השלישים לעזרתנו.

חוק השלישים מדבר על חלוקת מסגרת הצילום לטבלה של תשעה מלבנים שווים (3X3).
בחלוקה כזו אנו יכולים לזהות 4 נקודות מרכזיות של הטבלה (מפגשי הקווים המחלקים). חוק השלישים - טבלה.
הרעיון הבסיסי הוא להציב את נושא התמונה (או מספר נושאים), באחת מארבע הנקודות האלו. קומפוזיציה כזו היא (שוב, בד"כ) יותר נעימה לעין ויותר מושכת. תיווצר כאן תמונה יותר דינמית. חוק השלישים נובע כנראה מהצורה הטבעית שבה העין האנושית תופסת את המרחב (וזה כבר נושא אחר).
היבט נוסף של חוק השלישים הוא החלוקה של מסגרת לקדמת המסגרת ולרקע. מיקום נקודות מרכזיות של הנושא ושל הרקע על פני הסריג הנ"ל יצרו לנו קומפוזיציה מעניינת, אינטראקציה נוחה יותר בין חלקי התמונה.
חשוב לזכור כי בכל מקרה, רצוי לא להתייחס לחוק זה כחקוק בסלע. במקרים רבים נרצה דווקא למרכז את הנושא שלנו, במקרים אחרים ניצור קומפוזיציות אחרות שלא נסמכות על החלוקה לשלישים. דווקא בנושא הקומפוזיציה יצירתיות ושבירת חוקים היא שם המשחק.

קישורים:

  • יחס הזהב - מאמר בוויקיפדיה שעוסק ביחס המפורסם הידוע גם בשם "חתך הזהב". שימו לב שמדובר ביחס השונה מחוק השלישים.
  • Aspect_Ratio - מאמר בנושא היחס בין רוחב התמונה לגובהה.