כמה מגאפיקסל כדאי

מתוך קליקי, מיקרופדיה חופשית לאמנות הצילום.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מגה = מיליון בלטינית פיקסל = ה"אטום" של המידע בגרפיקה דיגיטלית.

השאלה הכי נפוצה בקרב קונים חדשים בתחום הצילום הדיגיטלי. אנשי השיווק עלו על הגל שהמושג מגאפיקסל הוא קליט, רץ בערכים פשוטים בין 1-10 במצלמות הביתיות והחליטו לשכנע את הקהל שזהו מדיד לטיב המצלמה.

הכצעקתה?

בואו נעצור שניה, ולפני שאנו רצים לקנות מצלמה עם 12 מגאפיקסל קודם נבין את משמעות המונח. מטריצת חיישנים של מצלמה דיגיטלית מורכבת ממיליוני חיישני סיליקון. ברוב המצלמות שבשוק כל חיישן במטריצה שווה בערך פיקסל בתמונה שתופק. הסיבה היא קלות החישוב ופישוט מעבד המצלמה. במקרים מסוימים משתנה החישוב ומטריצה של 2 מיליון חיישנים לא תניב תמונה של 2 מגאפיקסל. דוגמאות בשוק:

  • פוג'י עושה שימוש מתמטי מתוחכם בחיישני הSuperCCD שלה שבנויים בצורת כוורת שונה מהנהוג אצל מתחריה, ומפיקה תמונת 12 מגאפיקסל ממטריצת חיישנים של 6 מיליון חיישנים. בתהליך משתתפת אינטרפולציה מתוחכמת.
  • סיגמא עושה שימוש בחיישן פובאון ששם חיישני שלושת הצבעים נמצאים אחד מתחת לשני באותה נקודה בניגוד לחיישנים אחרים בשוק שעושים שימוש בדוגמת באייר. במטריצת החיישנים שלהם 10 מליון חיישנים בשלוש שכבות שמפיקים למעשה תמונות של 3.3 מגאפיקסל.
  • חברות קטנות אחרות שפחות ידועות בתחום הצילום ובאו מעולם האלקטרוניקה, מפיקות לעיתים מצלמות עם מטריצה של 2 מליון חיישנים אבל עושות שימוש באינטרפולציה זולה ומאיכות ירודה כדי להפיק תמונה של ארבעה מגאפיקסל. שומר נפשו ירחק ממצלמה דיגיטלית קומפקטית שכזו.

אם בעובדות הנ"ל לא די כדי למוטט את המגה פיקסל כמדד איכות הרי השורה המנצחת - האיכות נקבעת על ידי כושר הפרדה (רזולוציה) אופטי ופחות ע"י כושר הפרדה מבני. המשמעות היא שמטריצת 3 מליון חישנים כמו בקנון D30 תפיק תמונה באיכות יותר טובה מאשר אולימפוס קאמדיה של 5 מגאפיקסל, ויש שיטענו שהיא מתחרה אף בדור החדש של 8 מגאפיקסל.

האמת היא איפושהוא באמצע ותלויה מאד במדיום שאליו מיועד הצילום, בעיקר הדפסה על נייר מול הצגה על מסך מחשב.

ככלל, כושר הפרדה אופטי של חיישן תלוי באיכות העצמית שלפניו, באיכות פילטר AA שמותקן עליו ובאיכות האלגוריתמים של האינטרפולציה שמשמשים את התרגום מRAW לJPEG. כמות החיישנים משחקת כאן תפקיד משני אך כמובן לא זניח.

אז להסתכל על כמות המגה פיקסלים? כמובן. חיישן בעל מספר קטן יותר של פיקסלים, יתן (בד"כ) תמונה פחות חדה, יותקן במצלמה עם אופטיקה לא מספיק טובה, יקח מהגמישות של עשיית CROP אחרי הצילום וכולי. מצד שני מצלמות עם יותר מדי מגאפיקסל כמו סוני 828, אולימפוס 8080 ושאר דגמים שפרצו לשוק ב2004, לפעמים מגלים ומדגישים סטיות של CA בעצמיות שלהם, ולא משנה האיכות הגבוהה שלהן, ומעלות את רמות הרעש הדיגיטלי בשל גודל החיישן הקטן.

ככלל, תמונות בעלות 3 מגאפיקסל ניתן להגדיל ללא שינוי רק עד 30x45, ועל פי בדיקה מדוקדקת אפשר לגלות רמזים למקור דיגיטלי גם ב20x30.

6 מגאפיקסל משמעותם כ40% יותר פיקסלים לאורך ולרוחב התמונה, מה שמשפר את המצב בטיפה. הקפיצה האמיתית מ3 מגאפיקסלים הם כמובן 8-9 מגאפיקסל. זכרו ששטח מטריצת התמונה הוא דו מימדי ולא חד מימדי, לכן מספר המגה-פיקסל קופץ בריבוע ביחס לשיפור באיכות (האיכות ב-8 מגה-פיקסל תהיה כפולה בלבד מב-2 מגה-פיקסל).

אבל למרות כל זאת, ל95% מהמקרים מספיקה תוכנת אינטרפולציה טובה. אם צילמתם 3 מגאפיקסל ותרצו להגדיל 60x90, חפשו את התוכנות המצוינות Genuine Fractals או Photozoom (לשעבר S-spline) ותוכלו להפוך את התמונה לעשרות מגאפיקסל שגם על המפונקים שבצלמים יהיה קשה "לעלות עליכם".

אז מה מומלץ?

שאלו את עצמכם לאילו צרכים אתם קונים את המצלמה, אם אתם רוצים להדפיס תמונות בגדלים באופן קבוע - קנו מצלמת 6-8 מגאפיקסל, אם אתם רוצים לפתח תמונה בגודל סביר עד בינוני 3-5 מגאפיקסל יספיקו, אם אתם רוצים לאחסן תמונות במחשב, להעלות לנט, לפתח בגדלים קטנים עד סבירים 3 מגה פיקסל הוא פתרון טוב, אם זה רק לצורכי מחשב גם 2 יספיקו.


--SeeFood 11:25, 21 יולי 2004 (IDT) על בסיס מאמר של משתמש:יולל