מד-אור

מתוך קליקי, מיקרופדיה חופשית לאמנות הצילום.
(הופנה מהדף מדאור)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מושגי יסוד :

מדידת אור - מד-אור - סטופ - חשיפה - יחס גומלין - אפור 18% - פיצוי חשיפה - מהירות תריס - ערך צמצם - ISO - סרט צילום - ביונט - עצמית - אורך מוקד - זוית ראיה - מיקוד - עומק שדה

מדאור (מד-אוד) הוא מכשיר שבאופן לא מפתיע משמש למדידת אור.

העיקרון שבבסיס מדי האור דומה: : בעזרת חיישן, הם מודדים את כמות האור וממליצים על שלשה של רגישות ISO, ערך צמצם ומהירות תריס. שילוב השלושה אמור להביא לחשיפה נכונה. (בחלק ממדי האור, ניתן לקבוע שני ערכים ולקבל את השלישי).

סוגים של מדי אור

  • מדאור נופל - מד אור מסוג מתחשב באור שנופל על החיישן שלו ומגיע הישר ממקורות התאורה. במד אור זה נבצע את המדידה בסמוך לאובייקט המצולם, כך שהאור הנופל על החיישן יהיה דומה ככול האפשר לאור הנופל על האובייקט.
  • מדאור מוחזר - זהו מד האור המותקן ברוב המצלמות. מדאור זה מודד את כמות האור המוחזרת מהאובייקט, מכיוון שכמות האור המוחזרת מהאובייקט תלויה בבהירותו ובצבעיו, לפעמים יש להשתנש בפיצוי חשיפה, למדוד אור מכרטיס אפור, או להשתמש במשטח שידוע שבהירותו קרובה לזו של אפור 18%.
  • מדאור מבזק - גם מכשיר זה יודע לזהות אור נופל, אך החיישן שבו מותאם לזהות הבזקי אור קצרים, ולהתעלם מאור אחר, כך מדאור זה יודע למליץ על חשיפה המתאימה לאור הנפלט מההבזק. השינוי העיקרי יתבצע בערכי הצמצם משום שהחשיפה האפקטיבית היא כאורך ההבזקה.
  • מדאור טמפרטורת צבע - מד אור זה מורכב משני מדי אור מהסוגים המוזכרים למעלה, אך יש בו שניים או שלושה מדי אור, שכל אחד מהם מכוסה במסנן צבע אחר. כן ניתן לחשב את ההפרשים בין האור הכחול לאור האדום, ולהסיק את איזון האור הלבן שקיים בסצנה.ערך זה הינו קצרמר.  אתם מוזמנים לתרום לקליקי ולערוך אותו.