מדידת אור

מתוך קליקי, מיקרופדיה חופשית לאמנות הצילום.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מושגי יסוד :

מדידת אור - מד-אור - סטופ - חשיפה - יחס גומלין - אפור 18% - פיצוי חשיפה - מהירות תריס - ערך צמצם - ISO - סרט צילום - ביונט - עצמית - אורך מוקד - זוית ראיה - מיקוד - עומק שדה

מדידת אור מתבטאת ביחס גומלין בין ערך צמצם למהירות תריס

העין האנושית איננה מסוגלת להתמודד עם טווח גדול של בהירויות. ביום בהיר אם תכנס לתוך אזור מוצל, יקח לעיניך זמן להתרגל - בין השאר עד שהאישון יתרחב - ועד שתוכל לראות ברמת אור אחרת. התגובה של האישון, מיצמוץ העיניים שלך והזמן שלוקח להסתגל הם תגובות פיסיולוגיות אוטומטיות.

גם הפילם צריך להסתגל ובהתאם לדירוג רגישות ISO שלו לקבל כמות אור מסוימת - אבל מי שקובע כמה אור הוא יקבל הוא גוף המצלמה (צמצם ותריס). במצלמה הדיגיטלית קורה מצב דומה מאד, רק שהISO של המטריצה נקבע ע"י מעגלי האלקטרוניקה.

אלמלא הייתה מדידת אור, והיית מחייג מהירות תריס או ערך צמצם שרירותיים במצב M, היו בוודאי יוצאות לך תמונות שרופות (יותר מדי אור) או חשוכות (פחות מדי אור) ולכן קיים רכיב המדאור במצלמה שממליץ על הכיוונונים הנ"ל.

עוד אינפורמציה תחת http://www.cs.mtu.edu/~shene/DigiCam/User-Guide/995/EXPOSURE/EV-overview.html


ערך חשיפה

מדידת אור מתבטאת מצילום ביחידות "ערך חשיפה" או Exposure Value ובקיצור EV. כ"נקודת האפס" נבחרה מדידת האור שכדי לרשום אותה נכון על פילם ברגישות ISO 100 יש לפתוח צמצם f1.0 למשך שניה. רגישות העין האנושית כמו הפילם, היא לוגריתמית - לכן כל יחידת EV נוספת משמעותה כמות אור כפולה וזמן החשיפה האידאלי הנ"ל מתקצר לחצי (סגירת סטופ אחד, או שהצמצם נסגר בסטופ אחד כמו שמדגים הגראף לעיל (עקרון יחס גומלין). כיוון שכל סגירה של סטופ בערך צמצם או במהירות תריס משמועותו חצי כמות האור, ניתן לבחור בהתאם לצורך אם לשנות רק את אחד משני הפרמטרים או את שניהם.

אור ישיר

האור הנכון למדוד אותו הוא האור הישיר שיאיר על הנושא. מדאור שכזה משמש צלמים מקצועיים בסטילס כמו בהסרטת קולנוע, הולכים עד לנושא, מודדים את האור שנופל עליו, חוזרים למצלמה ומכוונים לפי המדידה. שיטה זו היא הכי מדויקת אבל פירושה התארגנות מראש, שימוש באסיסטנט ועוד סירבול שלצלם הזקוק לספונטניות וגמישות אין את היכולת להרשות לעצמו, ולכן:

אור חוזר

מדאור אור חוזר "מנחש" את כמות האור הישיר ע"י התבוננות ברמות האור שמוחזר מהנושא אותו רוצים לצלם, מדאור כזה עובד לרוב TTL. מדאור שכזה מניח שההחזר הממוצע מהנושא יהיה כ13-18% מהאור (משתנה משום מה בין מדי אור שונים), שזו גם כמות האור המוחזר מכרטיס אפור 18%, שהוא אפור אמצעי בין לבן לשחור. לפעמים אין הצלם יכול לסמוך על המדאור הפנימי לנחש נכון את המדידה לפי אור חוזר ולכן כדאי למדוד מכרטיס או תחליף (ראה אפור 18%).

מדאור אור חוזר בד"כ מתבלבל אם הנושא כהה מאד או בהיר מאד, כי אז אין הממוצע משקף את רמת האור. לדוגמא אם נצלם נוף מושלג, התמונה תהיה בעלת איזורים לבנים נרחבים שיחזירו הרבה יותר מ18% אפור, לכם המדאור עלול לטעות ולכוון את החשיפה לפי תאורה חזקה יותר, מה שיגרום לשלג להפוך אפרפר או אפרפר-תכלת. במקרה כזה יש לפתוח עוד סטופ של אור (צמצם או תריס לבחירתךלפי יחס גומלין), עוד הסברים ודוגמאות תחת הערך פיצוי חשיפה.

קשה למצוא מצלמות שיוצרו ב20 השנה האחרונות שהן כ"כ פשוטות עד שאין בהן מדאור לאור חוזר, למרות שלא כל המצלמות מאפשרות שליטה ידנית בערכי החשיפה או אפילו פיצוי חשיפה.


שיטות מדידה במדאור חוזר

  • מדידה ממוצעת - מודדת את כמות האור הממוצעת בכל הפריים.
  • מדידה נקודתית - מד האור מתרכז בשטח קטן בפריים (פחות מ-10 אחוז ) המסומן בדרך כלל בעינית.
  • מדידה מרכזית - מודדת את כמות האור עם דגש על האיזור במרכז הצילום.
  • מדידת מטריצה - משתמשת באלגוריתם ממוחשב, סוג של "בינה מלאכותית" המשווה מספר רב של מדידות מאזורים שונים בפריים ומשווה את החתימה הנוצרת לסצינות השמורות בזכרון המצלמה, על מנת לנחש חשיפה נכונה.

חשוב להבין כי כל שיטות המדידה מלבד מדידת המטריצה מביאות את החשיפה לרמה של 18% אפור באזור הנמדד. לפיכך אם העצם המצולם באזור המדידה הוא דומיננטית לבן, מד האור יתן מדידת חסר, ואילו אם העצם המצולם באזור המדידה הוא דומיננטית שחור, מד האור יצור חשיפת יתר. במדידת מטריצה המצלמה מנסה להתגבר על בעייה אינהרנטית זו, ולנסות לנחש מה הפיצוי הנדרש כדי להשיג חשיפה "נכונה".

זיופים מכוונים

כשרוצים לבצע דחיפה של סרט, מבצעים למעשה פיצוי חשיפה קבוע בצילום. קרא על דחיפה לעוד מידע.

כשמשתמשים במסנן כמו מקטב או ND, נכנס פחות אור דרך העצמית. אם המדאור שלך הוא TTL רגיל, אז אין בעיה, אך במצלמות רבות ישנות, מד האור עבד עצמאית בעזרת עיינית בחזית המצלמה, ואז צריך לזכור לשקלל את הפאקטור שמוסיף הפילטר למדידה, קרא עוד על ND כדי להבין במה מדובר.