מינולטה

מתוך קליקי, מיקרופדיה חופשית לאמנות הצילום.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חברת צילום יפנית. נוסדה ב-1928 ועסקה בייצור מצלמות פילם, מצלמות דיגיטליות, מדי-אור, סורקים ועוד.

ב-1958 החלה לייצר מצלמות רפלקס 35 מ"מ שהשתמשו בבאיונט מסוג SR (שניים מגווניו השונים ידועים כ-MC ו-MD). ב-1972 הציגה מינולטה את המצלמה המקצועית הראשונה שלה, ה-XK. מצלמה זו הייתה היחידה בהיסטוריה של החברה שכללה עיניות/פריזמות ניתנות להחלפה (בדומה לדגמים מקצועיים של חברות אחרות).

ב-1985 הייתה הראשונה להוציא מערכת מלאה ומצליחה של מצלמות רפלקס עם מנגנון אוטופוקס מובנה. הדגם הראשון ששוחרר היה ה-7000, ולאחריו שוחררה ה-9000 המקצועית. סדרת המצלמות הזו נקראה Maxxum בצפון אמריקה, Alpha ביפן, ו-Dynax בשאר העולם. בניגוד למצלמות הפוקוס הידני של החברה, סדרת זו השתמשה בבאיונט חדש בשם A-mount.

במהלך שנות ה-80 המאוחרות ועד תחילת האלף שיחררה מינולטה מספר סדרות נוספות: סדרה i בסוף שנות ה-80 התאפיינה במערכת פוקוס משופרת מאוד ותושבת פלאש חדשה וקיניינית. סדרה xi הוסיפה תמיכה בפלאש TTL אלחוטי (הראשון מסוגו בעולם) וכן במערכת זום-חשמלי שלא זכתה להצלחה רבה. בסדרה זו הופיע גם גוף מקצועי שני של מינולטה עם פוקוס אוטומטי - 9xi. סדרה si התאפיינה בשיפורים שונים אבל לא כללה טכנולוגיות פורצות דרך. לאחר מספר שנים שחררה מינולטה את סדרת מצלמות הפילם האחרונה החשובה שלה - הסדרה התאפיינה בשמות בעלי מספרים בודדים - 5, 7 ו-9 (מצלמת האוטופוקס המקצועית השלישית, ויש אומרים האחרונה, בהיסטוריה של החברה). סדרה זו התאפיינה בממשק משתמש ייחודי ומוצלח שהתבסס על גלגלים ומנופים במקום על כפתורים כמו בדורות קודמים ובמצלמות מתחרות.

ב-2003 התמזגה עם חברת קוניקה. החברה המאוחדת (שנודעה בשם קוניקה-מינולטה) המשיכה לייצר מצלמות דיגיטליות, כולל שתי מצלמות DSLR - ‏5D ו-7D, הייחוד העקרי של המצלמות האלה הוא מנגנון ה-AntiShake המובנה שמספק ייצוב תנועה לכל העדשות של מינולטה - כולל כאלה שיוצרו 20 שנים קודם לכן.

ב-19 בינואר 2006 הודיעה קוניקה-מינולטה שהיא נוטשת את עסקי הצילום ומוכרת אותם לחברת סוני. זו האחרונה הודיעה שתשחרר בקיץ 2006 סדרת מצלמות DSLR שתופיע בשם Alpha בכל רחבי העולם. המצלמות החדשות ישמרו על תאימות למערכת העדשות הוותיקה של מינולטה שמשתמשת כאמור בבאיונט A-mount. כמו כן הודיעה סוני שתמשיך לתמוך ולתקן מצלמות שיוצרו ע"י קוניקה-מינולטה ושעדיין באחריות.

קוניקה-מינולטה לא פשטה רגל ולא נסגרה. החברה ממשיכה להתקיים והודיעה שתעסוק מעתה בעיקר בייצור ציוד משרדי כגון מדפסות לייזר. לפחות בשלב הראשון היא אמורה גם לתכנן ולייצר את קו מצלמות ה-DSLR של סוני.

קישורים נוספים: