מיקרו סטוק

מתוך קליקי, מיקרופדיה חופשית לאמנות הצילום.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

איך לעשות כסף על הצילומים שלך?

הצילומים שלך שווים כסף. מה שמפתיע, הוא שהודות לעידן האינטרנט ולכמה אתרים חדשים, לקבל את הצ'ק זה היום קל יותר מתמיד.

אשמח לשתף אתכם בכמה טיפים שלמדתי. מיליונרים כנראה לא תהיו מזה, אבל להחזיר את עלות ציוד הצילום היקר שלכם ואולי לממן כמה צעצועים חדשים – יתכן שתצליחו.

סוכנות צילום סטוק (STOCK) היא חברה העוסקת בייצוג של צלמים, ומוכרת את זכות השימוש בצילומים המופקדים בידיה לצרכנים כגון גרפיקאים, עיתונים, וחברות פרסום. התחום הצומח כיום בצילום סטוק נקרא "מיקרו סטוק". הכוונה היא לסוכנות שמוכרת את הזכות לשימוש בתמונות במחירים נמוכים מאוד (דולר לתמונה), אך עם מגבלות על אופי השימוש המותר ע"י הלקוח, רכישה קלה ללקוח ע"י הורדת התמונה הנרכשת מיידית מהאינטרנט, וחסמי כניסה נמוכים עבור צלמים. אתרים אלו פועלים באסטרטגיה של כמות, יותר מאיכות.

סינון הצילומים

בבחירת הפורטפוליו שלך, חשוב על הנקודות הבאות:

האם לצילום יש ערך כאילוסטרציה של נושא או רעיון כלשהוא אשר עשוי להועיל ללקוח ? לדוגמה, צילום של איש עסקים בחליפת פייר קרדן מטפס על הר גבוה ועל גבו שק כבד, ימכר הרבה יותר טוב מצילום מאקרו של יתוש יושב על ראש של סיכה. צילום של אשה עם דיסקט המחזיקה חופן דולרים, ימכר הרבה יותר טוב מצילום של היפופוטם רודף אחר קואלה באנטארקטיקה. וזאת ללא קשר לטיב הצילומים.

הכנת הצילומים

לפני ההעלאה לאתרים, יש להקפיד על מספר כללים:

  • הצילום צריך להיות בפורמט JPEG , עם דחיסה מינימלית.
  • ברוב האתרים חובה להעלות את הצילומים ברזולוציה המקורית שלהם, ללא הגדלה או הקטנה.

בודקי הצילום רגישים מאוד לעניין הרעש \ גרעיניות בצילום – התבוננו בצילום בהגדלה של 100%, במקרה של ספק, השתמשו בכלי להסרת רעשים כדוגמת NeatImage.

  • אסור שיהיו בצילום חומרים המוגנים ע"י זכויות יוצרים או סמלים מסחריים כלשהם – לדוגמה תווית על בקבוק, או סמל על חולצה. אם הדבר אינו בולט ניתן למחוק את הסמלים בפוטושופ.
  • לכל תמונה שמכילה אנשים הניתנים לזיהוי חובה לצרף טופס Model Release - אישור של המצולם להשתמש בתמונתו. אם אתם מופיעים בצילום, מלאו טופס Model Release עבור עצמכם.

מילות מפתח

אם לא תתנו מילות מפתח טובות, לעולם לא תצליחו לקבל רמת חשיפה טובה מול התחרות של 600,000 תמונות אחרות שיש באתר (ו 10,000 שנוספות כל שבוע).

אני מציע להשקיע כמה שיותר במילות מפתח טובות, בהנחה שיש לכם צילומים טובים שמתאימים לצרכי הלקוח, מילות המפתח הן שנותנות לכם את "רייטינג" הכי טוב ואת מקסימום ההורדות .איך לבחור מילות מפתח ? הדרך הכי טובה היא להסתכל באתר בתמונות דומות של אחרים, ולהשתמש ב Thesaurus למציאת מילים נרדפות.

לדוגמה : עבור צילום של שני בקבוקי יין, ניתן לבחור את מילות המפתח הבאות:

alcohol, bar, bordeaux, bottle, cater, celebrate, celebration, contain, cork, culinary, diagonal, dining, dinner, drunk, empty, ferment, fine, full, fun, glass, goblet, grape, isolated, juice, label, liquid, menu, pair, party, pinot, pub, restaurant, riesling, romantic, two, vineyard, white, wine

את מילות המפתח והכותרת של הצילום אפשר לערוך באתר הסוכנות עצמו, אבל למען הנוחות, מומלץ לערוך דוקא בפוטושופ, תחת התפריט FILE- FILE INFO . בצורה זו, נשמרים הנתונים בתוך קובץ ה JPEG בתקן שנקרא IPTC , וכל סוכנויות הסטוק מסוגלות לקרוא אותם אוטומטית.

קבלת התשלום

את התשלום על תמונותיכם תקבלו ברגע שהרווחים יעלו על סף מסויים (בד"כ בין 100-75 דולר). בכל האתרים ניתן לבקש לקבל את התשלום בצ'ק, או בשירות כדוגמת PAY-PAL. החסרון של השירות האחרון הוא שלא ניתן למשוך כספים לחשבון בארץ – והכסף יהיה זמין רק לצורך תשלומים באינטרנט. מצד שני, תוכלו לחסוך בצורה זו את עמלת הפקדת צ'קים במטבע חוץ שהבנק שלכם גובה.

אתרים מומלצים

ישנם אתרים רבים העוסקים במיקרו-סטוק, חלקם מוצלחים יותר וחלקם פחות . מכיוון שהחוזה אינו אקסקלוסיבי, מומלץ להירשם בכמה סוכנויות במקביל.

Shutter-Stock

כיום זהו האתר המוביל בתחום המיקרו סטוק. המודל העסקי של האתר הוא מנוי, בו הלקוח יכול להוריד עד 25 צילומים מדי יום במשך תקופת המנוי. מודל זה מעודד הורדת תמונות רבות ובהתאם, המכירות הן טובות. הצלם מרוויח 25 סנט לכל הורדה, ו 5 סנט נוספים אם הלקוח ביקש גם צריבה על CD. הקונה יכול לרכוש גם רשיונות שימוש מורחבים, תמורת סכום גבוה יותר. השימוש באתר ידידותי מאוד, וניתן להעלות תמונות רבות בו זמנית, בעזרת ממשק FTP. התמונות מאושרות יחסית מהר (1-2 ימים).

Dreams-Time

אתר מעט פחות ידוע מהראשון, אך גם בו המכירות נאות למדי. הצילומים נמכרים ב 1$ לצילום ברזולוציה נמוכה, ו 2$ לצילום ברזולוציה גבוהה. ממחיר זה, הצלם מקבל 50%. השימוש באתר ידידותי ופשוט למדי, וניתן להעלות תמונות רבות בו זמנית, בעזרת ממשק FTP. התמונות מאושרות תוך כ-4 ימי עבודה מיום ההעלאה.