ניקוי מטריצה

מתוך קליקי, מיקרופדיה חופשית לאמנות הצילום.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מדוע יש צורך לנקות?

בשל המבנה הפיסי של מצלמות DSLR ותכונותיו האלקטרו סטטיות של החיישן יש למצלמות אלה נטיה "לאסוף" אבק ולכלוך על גבי החיישן.

כאשר הליכלוך עובר רמה מסויימת הוא מתחיל להופיע בתמונות כנקודות שחורות בצורות ובבהירויות שונות. הצורה והגודל מלבד היותם תלויים בצורתו וגודלו הפיזי של הליכלוך מושפעים מעומק השדה. ככל שעומק השדה גדול יותר הליכלוך בולט יותר.

לדוגמה שתי תמונות שצולמו במרווח של דקות ביניהן. שימו לב לצורה בה מופיע אותו הליכלוך בצמצמים שונים

Sensor-dust.jpg

ניקוי חיישן באופן עצמאי

כיצד מזהים ליכלוך על החיישן?

נקודה המופיעה במקום קבוע בפריים ללא תלות באוריאנטציה של התמונה, ללא תלות בעצמית ובהירותה מושפעת ישירות מעומק השדה בתמונה - היא ליכלוך.

שימו לב שישנם המון סוגים של ליכלוכים, מנקודות, דרך כתמים ועד שערות. כולם מצייתים לאותם "חוקים".


אז איך מנקים?

השיטה הפשוטה והבטוחה ביותר היא בעזרת מפוח גומי פשוט. כחנויות צילום הוא מכשיר נקיון מקצועי הכרחי שעולה 50 ש"ח ומעלה, ואילו ברשתות הפארם הוא מכשיר חוקן שעולה 10 ש"ח...

Sensor-blower.jpg

  1. מעלים את המראה ופותחים התריס בהתאם להנחיות בחוברת ההוראות של המצלמה
  2. כאשר מחבר העצמית (ביונט) מופה כלפי מטה נושפים בעזרת המפוח על שטח החיישן
  3. מרכיבים עצמית, סוגרים לערך צמצם הסגור ביותר (נניח f/22) ומצלמים משטח בהיר ואחיד (שמיים או קיר) - אם יש עדיין ליכלוך, חוזרים על התהליך.

ישנן שיטות נוספות לניקוי שעוזרות בטיפול בליכלוך עיקש, הן כוללות ניקוי פיזי של החיישן באמצעים שונים. שתי השיטות הפופולריות ביותר הן ניקוי בעזרת מטלית מיוחדת או שימוש במכחול מיוחד בגימור מיקרוסקופי

יש לציין כמובן שיש שיטות קצת פחות "שמרניות" לניקוי, כמו "השיטה של ג'וני", לדוגמא, שמצריכה ידים טובות, עצבים מפלדה וביצים ממש גדולות..

מה לא לעשות בעת ניקוי חיישן!

  • לעולם אין להשתמש בחשיפה ארוכה או במצב BLUB ע"מ לחשוף את החיישן, יש להשתמש בפונקציה המתאימה בהתאם להנחיות במדריך ההפעלה של המצלמה. ניקוי בעת חשיפה עלול להזיק לתריס ו/או לכלול המראה (במידה ויסגר על מכשיר הניקוי) ופוגע קשות ביעילות הניקוי (האבק נמשך למטען החשמלי שיוצר החיישן בפעולתו).
  • אין להשתמש בתרסיסי גז שונים כגון אלה המיועדים לניקוי אלקטרוניקה. בתרסיסים אלו נשמר הגז בלחץ גבוה ולעיתים נוצרת התעבות נוזלים. התזת נוזלים אלו עלולה לגרום לליכלוך נוסף ולעיתים אף לנזק.
  • בעת ניקוי פיזי של החיישן עם מטלית יש להשתמש בחומרים המיועדים לכך (כגון "אקליפס"). שימוש בחומרים לא מתאימים עלולה לגרום לליכלוך נוסף (נדיפות נמוכה מדי של חומר הניקוי) ולעיתים אף לנזק.
  • בעת ניקוי פיזי של החיישן באמצעות מברשת יש להקפיד לנקות את המברשת כהלכה משאריות דבק ושאר חומרים כימיים המשמשים בתהליך יצירת המברשת. חומרים אלו עלולים לגרום לליכלוך נוסף וקשה להסרה ולעיתים אף לנזק.

ניקוי חיישן מקצועי

לאלה שחוששים לנקות את החיישן בעצמם, מומלץ לפנות למעבדה שמנוסה בתחום הזה. אתם מוזמנים להוסיף את הפרטים של מעבדות מומלצות כאן:

קישורים